Dlaczego trzeba robić serwis klimatyzacji raz w roku?

Na to pytanie można odpowiedzieć w bardzo prosty sposób – ponieważ wpływa to nie tylko na komfort jazdy pojazdem, ale też bezpośrednio na zdrowie kierowcy i jego pasażerów. Nie tylko brzmi bardzo poważnie, ale też – w rzeczywistości – tak jest. Pamiętamy o regularnym tankowaniu samochodu, wymianie opon czy oleju. Także serwis klimatyzacji samochodowej powinien być tym elementem, którym trzeba się regularnie zająć. Zdarza się jednak, że trzeba o tym kierowcom przypominać.

Samo napełnianie klimatyzacji to czasem za mało

Wielu kierowcom wydaje się, że dbają regularnie o klimatyzację w swoim samochodzie, ponieważ jak tylko zaczynają podskakiwać temperatury na zewnątrz, jadą do warsztatu na jej  napełnienie. I owszem, czasem to wystarcza. Jednak bez pełnego serwisu klimatyzacji nie będziemy mieć pewności, czy nie ma tam żadnej, choćby drobnej,  usterki. A jeśli cały mechanizm nie będzie działać tak jak powinien, to istnieje większe ryzyko, że dostaną się do niego różnego rodzaju bakterie, grzyby i inne drobnoustroje. A te z kolei szybko przechodzą do powietrza, którym w samochodzie oddychamy nie tylko my, ale i nasi bliscy, którzy z nami podróżują. I to chyba jeden z najmocniejszych argumentów, dlaczego warto wziąć sobie do serca to, żeby regularnie robić przegląd klimatyzacji w swoim aucie.

Odgrzybianie klimatyzacji to podstawa

Na szczęście wielu kierowców jest świadomych tego, że bez dokładnego czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji ani rusz. Bez względu na to, którą metodę wybiorą – ozonowania czy na przykład chemiczną, ważne jest, żeby dokładnie oczyścić cały mechanizm. Najczęściej do wizyty w warsztacie motywuje nas to, że w samochodzie dało się już wyczuć charakterystyczny, nieprzyjemny zapach wydobywający się w czasie, gdy zostaje uruchomiona klimatyzacja. I oczywiście, jest to bardzo ważny sygnał do tego, żeby taki serwis klimatyzacji odwiedzić. Ale tak naprawdę oznacza to, że bakterie, grzyby czy pleśń – już się tam znajdują. I jak najszybciej trzeba przeprowadzić cały proces oczyszczania. Dlatego warto o tym pomyśleć jeszcze zanim zaczną się nam pojawiać takie wyraźne sygnały. I odwiedzić warsztat nieco wcześniej; postawić na systematyczność i serwisować klimatyzację regularnie, przynajmniej raz w roku.

Klimatyzacja nie tylko w czasie upałów

Jeśli zadamy kierowcy pytanie „kiedy ostatni raz uruchomiłeś klimatyzację?„,  najczęściej ucieknie pamięcią do lata, wakacji i upałów. A wcale tak być nie musi. Mało tego, przez wiele miesięcy nie uruchamiana klimatyzacja jest narażona na większe zanieczyszczenia, ale też i  usterki. Dlatego dobrze co jakiś czas włączyć cały system, nawet zimą. Właśnie po to, żeby mieć pewność, że wszystko działa jak należy.

Zadbaj o swoje auto i własny komfort – wykonaj serwis klimatyzacji samochodowej

Regularne dbanie o klimatyzację pozwoli kierowcom cieszyć się przyjemniejszą jazdą, ale i lepszym zdrowiem. Odgrzybianie całego mechanizmu eliminuje wszelkie pleśnie, bakterie czy grzyby, które dostają się do powietrza – a przez to też te, które wdychamy w kabinie samochodu. Podczas serwisu wykonanego przez profesjonalnych i doświadczonych  mechaników, zostanie dokładnie sprawdzony każdy element klimatyzacji. Jeśli pojawią się nawet niewielkie usterki – będzie je można naprawić niemalże natychmiast. A nie od dziś wiadomo, że lepiej wcześniej uporać się z drobnymi uszkodzeniami, niż później zmagać się z poważną awarią. Dlatego warto zadbać o regularny (raz do roku), serwis klimatyzacji samochodowej.