Dobór akumulatora do samochodu

wymiana akumulatora w aucie

Wymiana akumulatora? Choć baterie są coraz lepsze i znacznie bardziej wytrzymałe niż kiedyś, to współczesne auta potrafią być tak naszpikowane elektroniką, że ten element ma naprawdę ciężkie zadanie. Skutkiem tego, nawet po krótkim czasie konieczna może być jego wymiana. Podpowiadamy jak właściwie dobrać akumulator do samochodu oraz opisujemy różne rodzaje baterii dostępne na rynku.

Rodzaje akumulatorów

Mówiąc w dużym uproszczeniu, w tej chwili na rynku dostępne są następujące rodzaje akumulatorów samochodowych:

  • Kwasowe 
  • Żelowe
  • ECM
  • AGM

Co wyróżnia każdy z nich? Opisujemy w kolejnych akapitach!

Akumulatory kwasowe

Jest to chyba najstarsza technologia, bo istnieje jeszcze od XIX wieku. Takie akumulatory są przede wszystkim bardzo odporne nawet na rozładowanie – nie grozi im uszkodzenie nawet jeżeli dojdzie do całkowitego “opróżnienia” baterii. Z drugiej strony, to baterie, które wymagają pewnych zabiegów serwisowych – kierowca musi uzupełniać elektrolit. Ponadto, w takich bateriach rozładowanie może doprowadzić do zasiarczenia elektrod i ich uszkodzenia. Inną z zalet jest jednak atrakcyjna cena.

Akumulatory żelowe

Baterie żelowe są rozwiązaniem do silników, które mają głęboki pobór prądu, dzięki czemu nadają się do stosowania w autach z systemem Start-Stop czy nawet pojazdy używane w terenie. Nie wymagają praktycznie żadnych czynności obsługowych po stronie użytkownika – nie ma konieczności uzupełniania poziomu elektrolitu. Te akumulatory mogą pracować w naprawdę różnych warunkach, ale gdy dojdzie do ich rozładowania, to konieczne będzie staranne działanie – inaczej może dojść do zmniejszenia pojemności.

Akumulatory ECM

Te baterie są zbliżone pod względem budowy do urządzeń kwasowo-ołowiowych. W porównaniu z nimi stają się jeszcze bardziej wytrzymałe, szczególnie dzięki znacznie większemu zbiornikowi elektrolitu. Szacuje się, że akumulator ECM jest gotowy uruchomić silnik nawet dwa razy więcej niż baterie kwasowo-ołowiowe. Z tego powodu, szczególnie polecane są do aut z systemem Start-Stop oraz tych, które posiadają rozbudowaną instalację elektryczną. Z drugiej strony, głębokie rozładowanie może znacznie wpłynąć na ich pojemność.

Akumulatory AGMBaterie typu AGM oparte są o płynny elektrolit, który jest umieszczony w specjalnym separatorze, opartym o włókno szklane. Dzięki temu, zapewniają doskonałą żywotność i odporność mechaniczną, ale również mogą się skutecznie regenerować nawet po rozładowaniu – podobnie jak akumulatory żelowe. Szczególnie polecane są do pojazdów potrzebujących dużej mocy przy rozruchu, jak auta służb (karetki, radiowozy) czy autokary. 

Wybór akumulatora do marki samochodu

Od czego zacząć dobór akumulatora? Pod uwagę musimy wziąć takie czynniki jak:

  • Pojemność
  • Prąd rozruchowy
  • Gabaryty akumulatora

Pojemność to nic innego jak ilość energii którą kumuluje akumulator. Z kolei prąd rozruchowy to parametr określający maksymalną ilość energii jaka powstaje przy rozruchu na zimno. A gabaryty? Cóż, bateria musi po prostu pasować do miejsca montażu w naszym aucie – ta sama pojemność nie oznacza jeszcze identycznych gabarytów! 
Jak wybrać odpowiedni? Najlepiej powierzyć to specjalistom – na przykład my mamy katalog akumulatorów zawierający oficjalne dane od producentów aut. Nie ma tu zatem ryzyka pomyłki przy doborze baterii do Twojego auta – powierz to nam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *