Jak czyścić jasną wykładzinę?
Utrzymanie jasnej wykładziny w nienagannej kondycji może wydawać się pewnym wyzwaniem. Na szczęście z pomocą odpowiednich technik wcale nie jest to takie trudne! Wystarczy odrobina troski, by Twój dywan czy wykładzina zachwycały jasnymi kolorami przez długi czas.
Z tego tekstu dowiesz się, jak zadbać o jasną wykładzinę zarówno na co dzień, jak i w przypadku, gdy wymaga ona prania lub dokładnego czyszczenia!
Jakich środków należy używać do czyszczenia jasnych wykładzin?
W przypadku jasnych wykładzin wybór odpowiednich środków ma kluczowe znaczenie. Kupując właściwe produkty, unikniesz zniszczenia tkaniny, a dodatkowo z łatwością odświeżysz jej kolor i teksturę. Oto kilka najczęściej wybieranych opcji!
- Łagodne detergenty – stosuj delikatne środki przeznaczone do czyszczenia wykładzin i dywanów. Dzięki temu z pewnością nie odbarwisz ani nie zniszczysz włókien.
- Enzymatyczne środki czyszczące – świetnie sprawdzają się do usuwania plam pochodzenia organicznego, na przykład po jedzeniu czy napojach. Działają na źródło plamy, a nie tylko ją maskują.
- Odplamiacze – w celu pozbycia się konkretnej plamy, wybierz odplamiacze stworzone z myślą o jasnych wykładzinach. Przed użyciem przetestuj środek na niewidocznej części dywany, by upewnić się, że nie odbarwi on włosia.
- Soda oczyszczona – naturalny, a przy tym wysoce skuteczny środek, pozwalający na odświeżenie i oczyszczenie dywanu. Posyp wykładzinę sodą, odczekaj 40 minut, a następnie zbierz proszek odkurzaczem. Możesz dodatkowo dodać do sody kilku kropel olejku eterycznego. Dzięki temu Twoja wykładzina będzie pięknie pachnieć!
- Roztwór octu – mieszanina białego octu i wody to stary i sprawdzony sposób na usuwanie plam. To uniwersalny środek, który świetnie sprawdza się w przypadku większości dywanów i wykładzin.
Pamiętaj, by – przed czyszczeniem wykładziny – zapoznać się ze wskazówkami od producenta! Poza tym zawsze testuj nowy środek na niewidocznej części dywanu lub wykładziny, by upewnić się, że jest on odpowiednio dobrany.
Metody czyszczenia jasnych wykładzin
Istnieje mnóstwo domowych oraz profesjonalnych metod, pozwalających na utrzymanie jasnej wykładziny w dobrej kondycji. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów, warto łączyć te środki!
Domowe metody:
- odkurzanie – regularne odkurzanie zapobiega nabudowywaniu się zabrudzeń, które po czasie mogłyby być trudne do usunięcia,
- usuwanie plam – postaraj się jak najszybciej usuwać z wykładziny plamy z napojów czy pokarmów. Zanim znajdujące się w nich barwniki wnikną we włosie. Pamiętaj, żeby nie pocierać wykładziny, tylko delikatnie ją osuszać, uciskając ściereczką,
- czyszczenie parą – mopy parowe to niezawodny sposób na odświeżenie wykładziny. Warto regularnie je stosować!
Profesjonalne metody czyszczenia wykładzin obejmują m.in.:
- ekstrakcję gorącą wodą – do włosia wykładziny wstrzykuje się roztwór czyszczący, a następnie odsysa z niego wilgoć i zabrudzenia,
- czyszczenie na sucho – podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, powierzchnię wykładziny posypuje się suchymi środkami czyszczącymi, po czym dokładnie się ją odkurza,
- pranie wykładziny – profesjonalna usługa, wykorzystująca specjalne detergenty i maszyny,
- czyszczenie kapsułkowe – na powierzchni wykładziny stosuje się specjalny roztwór, który sprawia, że brud ulega krystalizacji. Następnie można z łatwością odkurzyć zanieczyszczenia.
Pranie jasnej wykładziny dywanowej
Regularne pranie i odpowiednia pielęgnacja pomogą utrzymać jasną wykładzinę w dobrym stanie przez długi czas.
Wykładzina dywanowa wymaga regularnego prania, które pozwala zachować jej estetykę. Zabieg ten obejmuje kilka ważnych kroków.
Zacznij od dokładnego odkurzenia wykładziny. Dzięki temu usuniesz z niej brud i kurz. Następnie możesz przeprowadzić pranie na sucho. W tym celu do wyboru masz profesjonalne środki absorbujące brud lub naturalną i skuteczną sodę oczyszczoną.
Jeśli pranie na sucho to za mało w przypadku Twojej wykładziny, możesz przeprowadzić pranie na mokro. Warto w tym celu skorzystać z usług specjalistycznej firmy, jak Gal Serwis. Nieumiejętnie przeprowadzone samodzielne pranie na mokro może prowadzić do zniszczenia dywanu. Przyczyną tego bardzo często jest brak możliwości dokładnego osuszenia wykładziny, przez co zaczyna ona wydzielać nieprzyjemny zapach, a nawet butwieć.
Sprawdź również: Czyszczenie wykładzin – jak przeprowadzić?
Czego nie robić przy czyszczeniu jasnej wykładziny?
Wiesz już, co robić, żeby zachować idealny wygląd swojej jasnej wykładziny. Teraz podpowiemy Ci, czego należy unikać, by nie zniweczyć efektów Twojej pracy! By Twoja wykładzina prezentowała się nienagannie, nigdy:
- nie pocieraj plam – pocieranie może tylko rozprzestrzenić zabrudzenia i wetrzeć je głębiej. Zamiast tego delikatnie osuszaj plamę ściereczką,
- nie mocz mocno wykładziny – zbyt duża ilość wody może prowadzić do powstawania plam wodnych, a nawet pleśni. Jeśli chcesz samodzielnie uprać wykładzinę, użyj niewielkiej ilości płynu, po czym dokładnie osusz dane miejsce,
- nie stosuj agresywnych chemikaliów – unikaj silnych detergentów i odplamiaczy na bazie chloru. Mogą uszkodzić włókna i odbarwić wykładzinę,
- nie ignoruj wskazówek producenta – zawsze sprawdzaj zalecenia producenta dotyczące metod prania i czyszczenia wykładziny,
- nie używaj szczotek o twardym włosiu – twarde szczotki mogą zniszczyć powierzchnię wykładziny. Wybieraj miękkie gąbki i szczoteczki, które działają o wiele delikatniej, lecz równie skutecznie!