Jak działa klimatyzacja w aucie?

serwis klimatyzacji samochodowej

Dawniej luksusowy dodatek obecny wyłącznie w pojazdach wyższej klasy, dziś w zasadzie jest standardem niezależnie od segmentu. Klimatyzacja samochodowa, bo o niej mowa, to układ znacznie uprzyjemniający każdą podróż. I choć na codzień jego obsługa jest bajecznie prosta i intuicyjna, to od czasu do czasu potrzebny jest przegląd klimatyzacji. Jak często to robić? Jak właściwie działa klimatyzacja samochodowa? To wszystko opisujemy w tym artykule!

Budowa klimatyzacji samochodowej

Schemat klimatyzacji samochodowej opiera się o następujące komponenty:

  • Kompresor
  • Osuszacz
  • Parownik
  • Zawór rozprężny 
  • Skraplacz

Klimatyzacja samochodowa to, mówiąc językiem potocznym, układ naczyń połączonych. Nawet drobna niesprawność jednego z elementów w krótkim czasie doprowadzić do awarii pozostałych. Nie sugerujemy tu bynajmniej, że auto klimatyzacje są jakoś nadmiernie kłopotliwe – warto jednak wykonywać regularne przeglądy tego układu. Specyfika układu klimatyzacji samochodowej polega bowiem na tym, że jest on nieustannie narażony na różnego rodzaju mechaniczne uszkodzenia (nawet w wyniku niegroźnego zdarzenia drogowego).

Zasada działania

Jak działa auto klimatyzacja? Rolą kompresora jest sprężanie czynnika chłodzącego. W rezultacie, wzrasta jego ciśnienie, a przy okazji temperatura. Czynnik chłodniczy potem trafia do skraplacza, który jest czymś w rodzaju chłodnicy klimatyzacji. To w tym miejscu czynnik klimatyzacji przechodzi w formę skroploną, a przy okazji znacznie obniża się jego temperatura.Po tym procesie, ciecz przepływa do osuszacza. Tam dochodzi do usunięcia zanieczyszczeń oraz wilgoci. Następnie, dochodzi do rozprężenia przez zawór rozprężny, a potem trafia on do parownika. To tam czynnik przestaje być cieczą i na powrót staje się gazem. A przy okazji, powietrze które produkuje auto klimatyzacja jest w stanie schłodzić wnętrze pojazdu.

Na jak długo wystarcza klimatyzacja?

Nie ma czegoś takiego jak wytrzymałość klimatyzacji samochodowej. Cały układ powinien (teoretycznie) wystarczyć na cały okres eksploatacji auta. Warto jednak pamiętać, że dla jego trwałości niezbędne są okresowe przeglądy realizowane przez serwis specjalizujący się w tym kierunku. Podobnie jak w silniku, tak i w klimatyzacji samochodowej zużyciu ulega przede wszystkim osprzęt. I to właśnie różne jego elementy są (a przynajmniej powinny być) przedmiotem przeglądu podczas wizyt serwisowych. Nie wystarczy bowiem samo “nabicie klimatyzacji” – profesjonalne warsztaty, takie jak nasz, oferują nie tylko uzupełnienie poziomu czynnika, ale również kompleksowy przegląd całego układu.

Serwis klimatyzacji

Optymalnym interwałem dla wizyt w serwisie klimatyzacji jest 12 miesięcy, a jeżeli w aucie podróżują dzieci, to nawet częściej. 
Warto wykonać taki przegląd zawsze przed okresem bardziej intensywnego korzystania z auto klimatyzacji – czyli na przykład na wiosnę. Dlaczego właśnie wtedy? Cóż, wraz ze wzrostem temperatury bardziej intensywnie korzystamy z układu. Warto zatem dokonać przeglądu poszczególnych części osprzętu. Pozwoli to określić, czy poszczególne elementy układu klimatyzacji są w kondycji zapewniającej im bezawaryjne działanie – pamiętajmy bowiem, że w trakcie zimy zwykle korzystamy z klimatyzacji rzadziej, a nawet jeżeli pracuje ona mniej wydajnie, to z reguły tego nie zauważamy!
Z czego składa się przegląd klimatyzacji samochodowej w naszym serwisie?

  1. Opróżniamy układ ze starego czynnika. Wymieniamy olej w układzie, z dodatkiem kontrastu UV
  2. Sprawdzamy szczelność układu (metoda próżniowa lub ciśnieniowa) – prostsze usterki usuwamy na tym etapie!
  3. Usuwamy wilgoć z układu.
  4. Napełniamy układ czynnikiem, zgodnie z zaleceniami producenta auta. 
  5. Sprawdzamy czy cały układ działa poprawnie – przy użyciu precyzyjnych mierników zegarowych. 

Na życzenie Klienta wykonujemy również czyszczenie klimatyzacji – ozonowanie lub metodą ultradźwiękową. Serwis klimatyzacji wykonujemy zarówno w samochodach osobowych, jak również dostawczych, ciężarowych czy pojazdach budowlanych/rolniczych. Usługi wykonujemy również mobilnie – z dojazdem do Klienta na terenie Warszawy i okolic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *