Jak odpowiednio zadbać o dywany i wykładziny?

Wykładzina dywanowa nie tylko jest ozdobą wnętrza, ale też sprawia, że stanie się ono bardziej przytulne i cieplejsze. Niestety intensywne użytkowanie przez wiele miesięcy sprawia, że traci ona swoje walory estetyczne. Ponadto nagromadzenie brudu sprawia, że jest ona siedliskiem drobnoustrojów. Dlatego raz na kilka miesięcy warto przeprowadzić czyszczenie wykładziny z zachowaniem odpowiednich zasad.

O czym należy pamiętać, przystępując do czyszczenia dywanów i wykładzin?

Wykładzina, chociaż zazwyczaj tekstylna, nie może być po prostu włożona do pralki i wyprana. Takie działanie z pewnością zniszczyłoby ją bezpowrotnie, pozbawiając kluczowego elementu, jakim jest apretura. To ona nadaje dywanom sztywność i sprawia, że są mniej podatne na wchłanianie brudu.

Z drugiej strony zaniedbanie pielęgnacji i okresowego prania dywanu również może przyczynić się do jego uszkodzenia. Kiedy brud wniknie głęboko w strukturę włókien, będzie nie tylko trudny, ale wręcz niemożliwy do usunięcia. Jednocześnie długotrwałe oddziaływanie substancji zawartych w żywności czy błocie doprowadzi do skruszenia struktury i powstawania dziur.

Pranie dywanu nie należy do łatwych z uwagi na jego powierzchnię i brak możliwości użycia dużej ilości wody z detergentem. Jeszcze trudniejsze bywa pranie wykładzin rozłożonych na całej podłodze i na stałe do niej przymocowanych. Dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej metody, która najlepiej sprawdzi się w danych okolicznościach. Do wyboru jest pranie dywanu na sucho lub na mokro.

czyszczenie dywanów Warszawa

Pranie dywanów – krok po kroku

Czyszczenie dywanów na sucho wymaga zaopatrzenia się w specjalny preparat chemiczny – aktywator brudu. Niezbędny jest też dobry odkurzacz o dużej mocy ssącej. Przywracanie świeżości wykładziny dywanowej odbywa się w kilku prostych krokach:

  • dokładne odkurzenie powierzchni,
  • ręczne wyczesanie runa,
  • nałożenie suchego preparatu,
  • czyszczenie dywanu szczotką walcową,
  • odczekanie 30-40 minut,
  • odkurzenie dywanu.

W przypadku dywanów i wykładzin intensywnie eksploatowanych w biurach czy szkołach niezbędne będzie pranie na mokro. Do tego celu stosuje się specjalne maszyny piorące oraz detergenty dobrane do rodzaju dywanu. Warto pamiętać, żeby przed właściwym czyszczeniem wykonać próbę na niewielkim fragmencie wykładziny. Dzięki tej prewencji można zapobiec sytuacji, że zbyt ostry środek czy niewłaściwa szczotka zniszczą dywan.

pranie dywanów Warszawa

Profesjonalne czyszczenie wykładziny gwarancją dobrych efektów

Zarówno metoda prania na mokro, jak i czyszczenia na sucho wymagają wprawy, czasu i odpowiedniego sprzętu. Można go oczywiście wypożyczyć, ale nie gwarantuje to, że efekt będzie doskonały. Dlatego czyszczenie dywanów w Warszawie warto powierzyć specjalistom z firmy Gal Serwis.

Cennik usług jest atrakcyjny i z pewnością za wypranie dywanu w salonie jego właściciel zapłaci niewiele więcej niż za wypożyczenie detergentów oraz profesjonalnej maszyny na kilka dni. Jednocześnie zyska też gwarancję, że zastosowane metody będą skuteczne i bezpieczne dla dywanu. Cennik prania dywanów w Warszawie obejmuje kompleksową usługę, włącznie ze sprzętem, środkami chemicznymi i obsługą profesjonalistów. Za wypranie wykładziny w małym pokoju trzeba zapłacić nie więcej niż 100 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *