Jak zadbać o samochód po zimie?

samochód

Zima jest wyjątkowo ciężkim czasem dla kierowców. Odśnieżanie i codzienne usuwanie szronu z szyb potrafią dać się we znaki. Kiedy dzieci topią Marzannę, a wiosna coraz śmielej raczy nas promieniami słońca, nadchodzi idealny moment, żeby zadbać o samochód.

W tym artykule przedstawimy Ci najważniejsze czynności, które warto wykonać po każdej zimie, aby zachować wartość oraz bezawaryjność samochodu na długi czas.

Taki przegląd warto robić po każdej zimie, gdyż jest to pora roku, która wyjątkowo nie sprzyja zarówno karoserii, jak i poszczególnym podzespołom.

Sprawdź podwozie i hamulce

Amplituda temperatur w trakcie zimowego hamowania sprawia, że elementy układu hamulcowego mogą ulegać awariom i uszkodzeniom. Co ciekawe, niesprawny układ hamulcowy potrafi nie dawać żadnych objawów, aż do newralgicznego momentu, kiedy puści najsłabsze ogniwo.

Z tego powodu niezwykle ważne jest odpowiednie sprawdzenie układu hamulcowego po zimie. Przeglądowi należy poddać nie tylko klocki i tarcze hamulcowe, ale także ilość płynu hamulcowego oraz dokładnie sprawdzić skuteczność hamowania. Nie sposób nie wspomnieć o hamulcu ręcznym, który po zimie często trzeba wyregulować.

Oprócz układu hamulcowego trzeba przyjrzeć się podwoziu. Dlaczego? Ponieważ warunki jazdy w trakcie zimy potrafią uszkodzić jego poszczególne elementy. Wystarczy tylko najechać na zlodowaciałą śnieżną górkę, która pozostała po przejeździe pługa, aby uszkodzić lub oderwać  elementy chroniące podwozie.

podwozie samochodu

Zadbaj o czystość samochodu – wewnątrz i na zewnątrz

Zima potrafi wyjątkowo mocno doświadczyć lakier i karoserię każdego auta. Sól drogowa wnika w karoserię i tym samym tworzy poważne uszkodzenia lakieru. Dlatego nawet zimą tak istotne jest dokładne mycie samochodu.

Oczywiście wiosną czyszczenie karoserii samochodowej jest wręcz obowiązkowe, aby zmyć z lakieru warstwę kurzu i skutecznie usunąć resztki soli, które mogły pozostać np. w nadkolach.

Czyszczenie tapicerki w aucie jest równie istotne, ponieważ siedzenia przednie oraz kanapa pasażerska są wyjątkowo mocno narażone na zabrudzenia w okresie zimowym.

Samodzielne pranie tapicerki jest wyjątkowo ryzykowne, ponieważ nie tylko nie usuwa plam z tapicerki, ale także prowadzi do rozwoju pleśni, grzybów oraz całkowitego uszkodzenia materiału.

To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby pranie tapicerki było wykonywane przez profesjonalistów, którzy są w stanie wykonać taką usługę dokładnie i szybko.

Sprawdź akumulator

Akumulator jest elementem samochodu, który najbardziej jest narażony na działanie niskich temperatur. Moc akumulatora najskuteczniej testują niskie temperatury. Wówczas doskonale widać, który akumulator jest jeszcze „na chodzie”, a który musi być reanimowany za pomocą np. kabli rozruchowych.

Przyjście astronomicznej i kalendarzowej wiosny wcale nie oznacza końca problemów z akumulatorem, ponieważ wiosenne przymrozki potrafią skutecznie mówić „sprawdzam”. Co ciekawe, dość często zdarzają się sytuacje, w których akumulator skutecznie działa w trakcie zimy i zaczyna szwankować na wiosnę. Wówczas warto go sprawdzić za pomocą miernika uniwersalnego.

Napięcie spoczynkowe w sprawnym akumulatorze powinno mieścić się w zakresie 12,55-12,80 V. Graniczną wartością jest 12,5 V dla starego akumulatora.

W przypadku napięcia rozruchowego nie powinno ono spaść poniżej 10 V. Jeżeli Twój akumulator podaje niższe wartości nawet po naładowaniu go prostownikiem, oznacza to, że musisz go wymienić na nowy.

akumulatory

Nie zapomnij o klimatyzacji

Wiosna to stale podnoszące się temperatury. Wraz z kolejnymi tygodniami wzrastają one także w kabinie samochodowej. Wówczas każdy kierowca zastanawia się, czy klimatyzacja działa poprawnie po zimie, czy nie doszło do żadnego wycieku czynnika chłodniczego?

To właśnie z tego powodu koniecznością po zimie jest odpowiedni serwis całego układu. Sprawdzanie szczelności klimatyzacji, nabijanie jej czynnikiem chłodzącym lub ozonowanie całego układu to podstawowe czynności, które warto wykonać po sezonie zimowym.

Nieużywanie klimatyzacji od października do marca sprawia, że układ jest narażony na awarie i uszkodzenia. Dlatego wiosenny przegląd powinien zawierać także dokładne jej sprawdzenie.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *