Nabicie klimatyzacji – po co i ile kosztuje?
Przyjemna jazda autem wymaga nie tylko wygodnych siedzeń i równych szos, ale także komfortu cieplnego. Zapewni Ci go klimatyzacja. Żeby jednak system był odpowiednio wydajny oraz, przede wszystkim, bezpieczny dla Twojego zdrowia, wymaga odpowiednich działań, jak na przykład nabijanie.
Czym jest nabicie klimatyzacji, po co to robić oraz ile kosztuje? Zapraszamy do lektury!
Na czym polega nabijanie klimatyzacji?
Po to, by wydajnie i efektywnie pracować, klimatyzacji w Twoim aucie wymaga czynnika chłodniczego. Przechodzi on przez system wentylacyjny i schładza powietrze wewnątrz pojazdu.
Czynnik chłodniczy ma postać gazową. Jest niezbędny do prawidłowej pracy urządzenia. Niestety, z czasem się zużywa, co sprawia, że system działa mniej wydajnie i nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury we wnętrzu pojazdu.
Żeby klimatyzacja faktycznie spełniała swoje zadanie, czynnik musi znajdować się w niej w odpowiedniej ilości oraz być pod określonym ciśnieniem. Nabijanie klimatyzacji polega więc na uzupełnieniu czynnika chłodniczego. To ważne, zważywszy na fakt, że to właśnie on pomaga utrzymać przyjemną temperaturę we wnętrzu auta podczas ciepłych miesięcy.
Po co wykonywać nabijanie klimatyzacji samochodowej?
Jak zapewne doskonale wiesz z autopsji, nie ma nic gorszego w upalny lipcowy dzień, niż siedzenie w nagrzanym pojeździe, którego nie sposób schłodzić! Samochód jest wykonany z metalu, a ten raczej nie słynie z wybitnych właściwości termoizolacyjnych. Wręcz przeciwnie – kiedy na zewnątrz jest 30°C, w środku pojazdu może być ich nawet 60!
W dużym uproszczeniu można więc napisać, że klimatyzację nabija się po to, żeby Tobie było wygodnie. Jednak komfort kierowcy i pasażerów to tylko jeden z powodów, dla których warto okresowo uzupełniać poziom czynnika chłodniczego.
Dbanie o prawidłową pracę klimatyzacji przekłada się również na bezpieczeństwo Twoje i innych użytkowników drogi. W końcu prowadzenie pojazdu to czynność wymagająca maksymalnego skupienia, a każdy dyskomfort – pot spływający do oczu z pewnością zalicza się do grupy tych odczuć – powoduje obniżenie koncentracji.
Poza tym niższa temperatura we wnętrzu auta służy nie tylko ludziom, ale też samej maszynie. Dzięki klimatyzacji samochód i wszystkie części w pojeździe wolniej się nagrzewają, co sprawia, że działa wydajniej i na dłużej zachowuje pełną sprawność.
Jeśli więc zauważysz, że:
- strumień powietrza z wentylacji wyraźnie osłabł,
- w Twoim aucie unosi się niezbyt przyjemny, lekko zatęchły zapach,
- powietrze z wentylacji jest dziwnie ciepłe,
- sprzęgło klimatyzacji się nie włącza,
- klimatyzacja przecieka,
- kondensator nie działa poprawnie,
koniecznie udaj się do serwisu i nabij klimatyzację!
Cena nabicia klimatyzacji
Komfort podczas jazdy samochodem jest bezcenny. Ale to wcale nie oznacza, że ceny nabicia klimatyzacji są wysokie!
Przykładowo cena pełnej obsługi w galserwis.pl, która obejmuje:
- opróżnienie układu AC z czynnika oraz starego oleju,
- sprawdzenie szczelności klimatyzacji przy użyciu metody próżniowej,
- usunięcie wilgoci z urządzenia wraz z recyklingiem czynnika,
- napełnienie układu zgodnie z wytycznymi producenta,
- wprowadzenie oleju do układu z dodatkiem kontrastu UV,
- weryfikację poprawności układu,
- sprawdzenie wydajności klimatyzacji
- oraz odgrzybienie metodą ozonowania lub ultradźwiękową
wynosi już 199 zł! To niewiele, zważywszy na fakt, że klimatyzację zazwyczaj nabija się co dwa lata.
Warto jednak zaznaczyć, że w sezonie letnim, kiedy ta usługa robi się bardziej popularna, koszty mogą być wyższe niż w pozostałych miesiącach.
Podsumowanie
Podsumowując, nabicie klimatyzacji pozwala na jej efektywną pracę, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza latem, kiedy wnętrze auta szybko się nagrzewa. Odpowiednia ilość czynnika chłodniczego sprawia, że korzystanie z pojazdu jest znacznie przyjemniejsze!
Poza tym regularne nabijanie klimatyzacji pozwoli Ci utrzymać urządzenie w dobrym stanie. Warto wybrać się do serwisu w celu przeprowadzenia tego zabiegu, zwłaszcza że koszty nie są wysokie!