NABIJANIE KLIMATYZACJI SAMOCHODOWEJ

Strona główna » NABIJANIE KLIMATYZACJI SAMOCHODOWEJ

Napełnianie klimatyzacji

Klimatyzacja samochodowa jest obecnie standardowym wyposażeniem pojazdów. Poprawia komfort podróżowania zarówno na krótkich, jak i na dłuższych dystansach. Odpowiednio utrzymana pozwala zachować w kabinie optymalne warunki, dzięki którym poprawiają się koncentracja kierowcy i samopoczucie pasażerów. Aby instalacja działała sprawnie, jest niezbędne zadbanie o jej stan techniczny i czystość. Jedną z czynności, która składa się na ten proces, jest okresowe nabijanie klimatyzacji.

Jak działa system klimatyzacji samochodowej?

Chociaż wielu użytkownikom pojazdów wydaje się, że klimatyzacja samochodowa działa sama, w rzeczywistości nie jest to prawdą. Jak każda instalacja wyposażona w urządzenia mechaniczne ulega zużywaniu się i zanieczyszczaniu. Dlatego wymaga nieco troski i prac, które pozwolą zachować jej pełną funkcjonalność. Układ klimatyzacji działa z wykorzystaniem czynnika roboczego. Jest on sprężany przez kompresor do postaci gazowej, w efekcie czego następuje wzrost jego ciśnienia i temperatury.

W tej formie jest tłoczony do skraplacza (chłodnicy klimatyzacji). Jest on umieszczony z przodu samochodu, dzięki czemu podczas jazdy chłodzi go pęd powietrza. W skraplaczu czynnik roboczy jest chłodzony i zmienia się w ciecz. Następnie trafia do osuszacza, gdzie następuje oddzielenie pary wodnej i cząstek mechanicznych. Stąd też nabijanie klimatyzacji samochodowej wymaga wymiany filtra. Ostatnim etapem jest rozprężenie czynnika roboczego w zaworze rozprężającym i przejście przez parownik. Tu czynnik zostaje schłodzony, chłodząc też przechodzące przez niego powietrze, które tłoczy wentylator. Powietrze to trafia ostatecznie do kabiny.

Nabijanie (napełnianie) klimatyzacji

Chociaż układ chłodzący jest zamknięty, w wyniku wielomiesięcznej eksploatacji może dochodzić w nim do nieszczelności. Nabijanie klimatyzacji w samochodzie pozwala na uzupełnienie czynnika roboczego, dzięki czemu układ zachowuje sprawność i wydajność. Niedobory cieczy, którą najczęściej jest substancja o oznaczeniu R-134a, lub używana w nowszych samochodach R1234yf, powodują jej mniejsze sprężanie, a w konsekwencji wymianę energii cieplnej na znacznie niższym poziomie. Warto też zaznaczyć, że stosowany dotąd czynnik R-134a jest szkodliwy dla atmosfery i przyczynia się do powstawania dziury ozonowej. Zlecając uzupełnienie czynnika, jednocześnie możesz liczyć na wykrycie i usunięcie nieszczelności. W efekcie Twój samochód będzie miał mniejszy negatywny wpływ na środowisko.

Nabijanie klimatyzacji samochodowej jest prostym zabiegiem, który zwykle trwa od 30 do 40 minut. Jego przeprowadzenie jest konieczne nie tylko przy wykryciu nieszczelności układu. Czynnik roboczy zużywa się podczas pracy, a także może być tracony, gdy samochód nie jest używany. Standardowo w ciągu roku „znika” około 10% tej substancji, obniżając efektywność klimatyzacji.

Jak często przeprowadzać nabijanie klimatyzacji?

Zlecenie usługi nabicia klimatyzacji zależy od tego, jaki czynnik pracuje w układzie. W starszych samochodach wciąż stosuje się tańszy i bardzo efektywny R-134a, który jednak jest wycofywany z użycia dyrektywą unijną. W przypadku substancji R1234yf częstotliwość jej wymiany narzucają przepisy. Obowiązkowo kierowca powinien jej dokonywać co dwa lata. Ponieważ jednak klimatyzacja wymaga częstszego czyszczenia i konserwacji, warto połączyć te dwie usługi i wybrać serwis, w którym będą możliwe uzupełnienie czynnika, wymiana filtra kabinowego i przegląd. Dodatkowo można zlecić ozonowanie.

Napełnienie i pełny serwis klimatyzacji (w cenie 300 gramów czynnika) plus odgrzybienie układu metodą ozonowania — 249 zł czynnik r134a i 349 zł czynnik 1234yf.

Gal Serwis oferuje nabijanie klimatyzacji w Warszawie i we Wrocławiu. Wykonujemy też kompleksowe przeglądy instalacji, wymieniamy filtry, uszczelniamy ją i dokonujemy napraw. Jedną z usług towarzyszących jest też ozonowanie. Chociaż nie jest ono niezbędne, skuteczność działania ozonu jest już doskonale znana i niesie wiele korzyści. Ta najbardziej dostrzegalną jest usunięcie z kabiny wszystkich nieprzyjemnych zapachów, dzięki czemu powietrze nasyca się świeżością.

Ozon ma działanie biobójcze. Wpuszczenie gazu do szczelnie zamkniętej kabiny przyczynia się do wyeliminowania wszystkich mikroorganizmów: począwszy od bakterii, po grzyby. Nawet najskuteczniejsze i najbardziej staranne czyszczenie do zagwarantuje usunięcia wszystkich mikroorganizmów. Dzięki ozonowaniu jest to możliwe. W efekcie nie tylko poprawia się poziom higieny powietrza i powierzchni w pojeździe, ale też znikają wszystkie zapachy, wynikające z rozwoju pleśni i bakterii.

TELEFON(+48) 788 001 630

Napełnianie klimatyzacji – zleć specjalistom z warszawskiego GalSerwis. Nasze usługi świadczymy z dojazdem do klienta!

Jeśli chcesz zadbać o czystość wnętrza kabiny, komfort podróżowania i bezpieczeństwo swoje oraz podróżujących z Tobą osób, skorzystaj z oferty GalSerwis. Zleć nam nabijanie klimatyzacji w samochodzie i ozonowanie, a raz w roku powierz nam przegląd i konserwację klimatyzacji. Zadzwoń i zamów usługę, a dojedziemy do Ciebie i wykonamy ją na miejscu.

Napełnianie klimatyzacji samochodowej
klimatyzacja - napełnianie

POTRZEBUJESZ MOBILNEGO SERWISU KLIMATYZACJI?

Jesteśmy ekspertami w dziedzinie serwisu klimatyzacji samochodowej