Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej, jak często je robić?

ozonowanie klimatyzacji

Klimatyzacja nie jest już luksusowym dodatkiem do samochodu, ale na stałe weszła w skład jego wyposażenia. Dla wielu kierowców i ich pasażerów stanowi element, bez którego nie wyobrażają sobie jazdy nawet na krótkich dystansach – do pracy czy na zakupy. Niestety komfort, który zapewnia ten system, zależy od odpowiedniej dbałości. Szczególnie ważne jest regularne odgrzybianie klimatyzacji samochodowej.

Skąd biorą się grzyby i bakterie w klimatyzacji?

Klimatyzacja samochodowa ma za zadanie utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu kabiny. Powszechnie uważa się, że system odpowiada tylko za chłodzenie powietrza, jednak takie działanie ma on jedynie latem. Kiedy na zewnątrz temperatura powietrza przekracza 30oC, w kabinie utrzymuje się ona na znacznie niższym poziomie.

Zimą korzystanie z klimatyzacji pozwala na obniżenie poziomu wilgotności powietrza. W efekcie ogrzane przez nagrzewnicę nie będzie emitować pary wodnej, która osiądzie na szybach. Taka praca systemu klimatyzacji samochodowej wiąże się z gromadzeniem wilgoci w parowniku. Jej nadmierna ilość oraz różnice temperatur tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Mogą one również gromadzić się na filtrze kabinowym, przez który przechodzi powietrze zasysane z kabiny. Konsekwencją jest nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Dlaczego odgrzybianie klimatyzacji jest ważne?

Pomijając nieprzyjemny zapach, który z pewnością nie wpływa korzystnie na komfort podróży, rozwój drobnoustrojów w systemie klimatyzacji jest też niebezpieczny dla zdrowia. Znawcy mykologii wiedzą, że grzyby oraz pleśnie rozsiewają zarodniki. Te unoszą się w powietrzu i są wdychane przez osoby wewnątrz kabiny. Są one szczególnie źle tolerowane przez osoby ze skłonnością do alergii. Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej pozwala na trwałe usunięcie nie tylko zapachów, ale też mikroorganizmów. Ponadto:

  • regularnie czyszczona klimatyzacja gwarantuje utrzymanie w kabinie atmosfery korzystnej dla zdrowia,
  • zagrzybienie może wywoływać nieprzewidziane reakcje organizmu kierowcy, osłabiając jego koncentrację,
  • odgrzybianie klimatyzacji samochodowej jest szczególnie ważne dla alergików i małych dzieci,
  • skuteczność dezynfekcji instalacji zwiększa ozonowanie klimatyzacji samochodowej.

Jak często powinno się odgrzybiać klimatyzację w aucie?

Standardowo odgrzybianie klimatyzacji samochodowej jest zalecane przynajmniej raz w roku. Specjaliści twierdzą, że najlepiej przeprowadzić ten zabieg wiosną, przed długimi wyprawami wakacyjnymi. Do wizyty w serwisie powinny też skłonić wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu, a w szczególności nieprzyjemny zapach.

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że jeździsz w naprawdę czystej kabinie i oddychasz zdrowym powietrzem, usługę odgrzybiania możesz zlecić dwa razy w roku. Jest to również wskazane, jeśli któryś z pasażerów cierpi na alergię lub wozisz samochodem dzieci. Ważne jest, aby powierzyć to zadanie specjalistom. Dostępne na rynku preparaty do samodzielnej dezynfekcji nie są wystarczająco skuteczne. W serwisie możesz też dodatkowo zlecić ozonowanie klimatyzacji samochodowej i pozbyć się nie tylko pleśni, ale również wszystkich pozostałych drobnoustrojów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *