Zalety i wady klimatyzacji samochodowej

Zalety i wady klimatyzacji samochodowej

W XXI wieku stała się podstawowym wyposażeniem praktycznie każdego samochodu. Zadebiutowała w 1933 roku, a dwadzieścia lat później wyprodukowano pierwszy pojazd z fabrycznie zamontowaną klimatyzacją – Chrysler Imperial Airtemp. Dziś jest wyposażeniem podstawowym, działa na tych samych zasadach, co kilkadziesiąt lat temu i znacznie podnosi komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Jakie zatem są jej zalety, wady i rodzaje? 

Jakie są rodzaje klimatyzacji samochodowej? 

Wraz z prężnym rozwojem Amerykańskiej motoryzacji w latach 30 ubiegłego wieku, klimatyzacja błyskawicznie pojawiła się w Stanach Zjednoczonych. Tutejsi inżynierowie zaprojektowali ją w bardzo prostej formie, która nie pozwalała m.in. na regulację temperatury. Kilka dekad później specjaliści wzięli się za jej udoskonalanie, co spowodowało, że w przeciągu ostatnich dwudziestu lat większość produkowanych pojazdów jest wyposażona w klimatyzację, która dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. 

Klimatyzacja automatyczna (climatronic) 

Automatyczna klimatyzacja samochodowa umożliwia ustawienie odpowiedniej temperatury na wyświetlaczu wewnątrz pojazdu. Dzięki temu system utrzymuje prawidłowe parametry (siła oraz kierunek nawiewu). Climatronic jest popularnym standardem w nowszych samochodach. Nie wymaga ingerencji kierowcy lub pasażera, a co najważniejsze gwarantuje komfort podczas jazdy i intuicyjną obsługę. 

Budowa klimatyzacji samochodowej 

  • skraplacz (chłodnica); 
  • zawór rozprężający gaz; 
  • parownik; 
  • substancja umożliwiająca schłodzenie wnętrza samochodu;
  • kompresor.

Klimatyzacja manualna 

Manualna klimatyzacja wymaga ręcznej regulacji pokrętłem znajdującym się na desce rozdzielczej. Należy również zwrócić uwagę na włączanie i wyłączanie systemu w celu uzyskania, a co najważniejsze – utrzymania odpowiedniej temperatury. Klimatyzacja manualna jest zbudowana z pokręteł i włącznika. Pozwala to na samodzielne kontrolowanie wszystkich parametrów i jest tańsza od klimatyzacja automatycznej. 

Zalety i wady klimatyzacji samochodowej – o czym warto wiedzieć? 

Klimatyzacja samochodowa gwarantuje komfortową i bezpieczną jazdę. Jej montaż i regularne użytkowanie znacznie zmniejszają ryzyko kolizji drogowej w lato (ochładza wnętrze pojazdu) oraz w zimę (zapobiega parowaniu szyb). Warto jednak pamiętać, że powyższa instalacja jest kosztowna i należy ją regularnie konserwować. Zatem, jakie są zalety i wady klimatyzacji samochodowej? 

Zalety klimatyzacji samochodowej 

  • wysoki komfort jazdy; 
  • szybkie ogrzewanie wnętrza auta w okresie zimowym; 
  • błyskawiczne odparowywanie szyb. 

Wady klimatyzacji samochodowej 

  • konieczność odgrzybiania klimatyzacji 1-2 razy do roku (ok. 40 zł jednorazowo); 
  • konieczność uzupełniania środka chłodzącego (100-200 zł jednorazowo); 
  • większe spalanie (statystycznie o 1 litr na 100 km); 
  • większe obciążenie silnika (starsze samochody z małymi silnikami charakteryzują się wolniejszym przyspieszaniem przy włączonej klimatyzacji); 
  • możliwość awarii elementów klimatyzacji (kompresor, chłodnica, orurowanie);

Jeśli samochód został wyposażony w klimatyzację, będzie droższy od 2 do 5 tys. złotych w zależności od modelu. Co więcej – w przypadku montażu powyższego udogodnienia, należy liczyć się z kosztami nawet do kilku tysięcy złotych. 

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej 

Klimatyzację samochodową powinno się konserwować raz lub dwa razy do roku. Należy ją oczyścić i uszczelnić. Warto również włączać wentylację o każdej porze roku (5-10 minut tygodniowo), aby zapewnić przepływ powietrza w kabinie (zanieczyszczenia na parowniku nie będą gniły). W większości przypadków klimatyzacja może być skutecznie odgrzybiona za pomocą metody piankowej (najtańszy i najbardziej popularny sposób). 

Filtr powietrza – wymiana 

W pierwszej kolejności należy wyczyścić lub wymienić filtr kabinowy, ponieważ ulega on zabrudzeniu w związku ze stałym przepływem powietrza w kabinie. Istnieje możliwość samodzielnej wymiany (specjalistyczna wiedza nie jest wymagana). 

Filtr osuszacza – wymiana 

Filtr osuszacza chroni instalację samochodową przed parą wodną, która może uszkodzić zawór rozprężny i kompresor. Należy go wymienić po 3-4 latach, jednak podczas corocznej konserwacji powinno się sprawdzić filtr osuszacza. 

Nabijanie klimatyzacji samochodowej  

Nabijanie klimatyzacji samochodowej wymaga odpowiedniej diagnostyki przy użyciu testera, który informuje o procesach zachodzących w pojeździe, w celu poprawnego uzupełnienia chłodnicy.  

Zalety i wady klimatyzacji samochodowej – podsumowanie 

Debiut klimatyzacji samochodowej miał miejsce w 1933 roku, a kilkadziesiąt lat później stała się ona podstawowym wyposażeniem każdego seryjnie produkowanego pojazdu. Gwarantuje wysoki komfort jazdy, dzieli się na manualną i automatyczną (climatronic), ale wyróżnia się koniecznością częstych i poniekąd kosztownych konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *